Позиція групи StarLightMedia щодо розпуску Експертної комісії Держкіно 21 Квітня 2016

Приводом для висловлення нашої позиції став скандал, що розгорнувся навколо серіалу «Не зарікайся», і оголошене вчора головою Держкіно рішення про розпуск Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів в зв’язку з тим, що комісія більшістю голосів прийняла рішення про допустимість трансляції серіалу на телебаченні. Мотив, оголошений Головою Держкіно такий — членами комісії мають бути фахівці, які зможуть виконувати функцію захисту інформаційного простору, виходячи із патріотичних позицій. При тому, що функції Комісії — оцінювати фільми на предмет відповідності українському законодавству.

Свобода дотримуватися своїх поглядів, висловлювати свою точку зору — фундаментальне право людини у західній цивілізації. Комусь може не подобатися художній твір, але забороняти його за «непатріотичність», а потім «забороняти» людей, які не вважають його непатріотичним – це варварство, невігластво, і, нарешті, недалекоглядність. Створювати своє — так, це потребує й інтелектуальних зусиль, і ресурсів, але тільки це дає результат у 21-му столітті.

Щодо предмету данного конфлікту — самого серіалу «Не зарікайся», 100-серійної мелодрами. Хвиля обурення в Facebook виникла з приводу фраз, вирваних з контексту, і скріншотів однієї серії. Авторів серіалу звинуватили в пропаганді сепаратизму. Хоча кожен, хто подивиться серіал, може впевнитися, що ніякого антиукраїнського підтексту в ньому немає. Це — історія про любов, про ненависть, про переживання, про неоднозначність життя.

Сьогодні ми вперше стаємо свідками ситуації, коли державний орган розпустив свою раду незалежних експертів за ідеологічно невірне рішення. Що продовжує і посилює шлях культурних заборон останніх років. Ми маємо створити систему правил і процедур, котра унеможливить подібні рішення.

Ми всі хочемо жити у вільній країні з мислячими людьми.