Рекламний ринок обговорив зміни в законі в частині «фінансування піратства» 16 Червня 2017

Вчора, 15 червня 2017, в Hub 4.0 відбулася зустріч рекламного ринку, організована Всеукраїнською рекламною коаліцією (ВРК), Європейською бізнес асоціацією (ЕBA), Агентством США з міжнародного розвитку USAID, Українською антипіратською Асоціацією (УАПА) і Ініціативою «Чисте небо».

Зустріч відкрив Директор Всеукраїнської рекламної коаліції Максим Лазебник, який нагадав, що будь-який бренд — це теж інтелектуальна власність, основа креативної економіки. Цю думку підтримав Стівен Рінецкі, виконуючий обов’язки директора відділу економічного зростання USAID Україна. Він говорив про критичну важливість захисту інтелектуальної власності для створення сильної економіки. «Інвесторам, які бажають працювати в Україні, потрібно знати, що тут інтелектуальна власність сприймається серйозно, що вона охороняється». Тамас Киралі, директор з інтелектуальної власності Директорату «Торгівля» Європейської Комісії підключився по конференц-зв’язку і докладно розповів про програми ЄС щодо захисту права інтелектуальної власності.

Ключовою стала доповідь адвоката, експерта Інституту масової інформації Андрія Осипова про те, які зміни відбулися в українському законодавстві, і як це може відобразитись на рекламодавцях. Стаття 176 «Порушення авторського права і суміжних прав» Кримінального кодексу України тепер включає до складу злочину не тільки «незаконне відтворення» захищених авторським і суміжними правами творів, а й фінансування цієї діяльності. Андрій Осипов показав проблему розміщення реклами на піратських сайтах з точки зору відповіді на питання «Кому вигідно?»: «Слідчі будуть діяти за принципом “кому це вигідно”, і поліції не обов’язково спочатку шукати самого інтернет-пірата. Рекламодавцю також вигідно отримати аудиторію. Аудиторію, яку пірат вкрав у виробника контенту. Також потрібно пам’ятати, що гроші залишають сліди. Розслідування по “грошовому сліду” — поширена практика правоохоронних органів. А гроші у кого? У рекламодавця».

Андрій Осипов запропонував кілька методів, як рекламодавцям убезпечити себе. Вони включали «розумні методи по перевірці контрагента», «особливі умови договорів», «попередження про дотримання авторських та суміжних прав повіреними (агентствами)», «формування чітких вимог до місця і способу розміщення реклами (blacklist, whitelist веб-сайтів), моніторинг розміщення» і прописування в договорах можливості негайно припинити розміщення, при виникненні загрози фінансування піратів.

Ігор Михайлов з Української антипіратської асоціації показав, як виглядає моніторинг розміщення реклами на піратських сайтах, який робить УАПА: це принтскріни сторінок сайтів, які порушують права інтелектуальної власності, на яких видно розміщену там рекламу, із зазначенням часу, коли було зафіксовано розміщення. Моніторинг доступний публічно за адресою http://apo.kiev.ua/ps.

На питання аудиторії, який же сайт вважати піратським, частково відповіла представник ініціативи «Чисте небо» Катерина Федорова. Вона представила рекламникам новий сервіс http://blacklists.org.ua. Через кілька тижнів на ньому буде публічно доступний список сайтів, до яких є претензії правовласників. Поки в його складенні беруть участь тільки УАПА і «Чисте небо», але Катерина заявила, що перелік правовласників буде розширюватися.

Після виступів відбувся круглий стіл. У ньому брали участь Катерина Зінченко («Київстар»), Тарас Чернічук (IDS), Максим Хоменко (Starcom), Олена Андрієнко (Publicis One), Марія Єфімова (AGAMA), Ольга Воронова (MediaVest), Олександр Турубара (Optimum Media), Сергій Сальников (Інститут Медіа Аудиту), Олексій Лях (NewAge), Вероніка Логвиненко (adPro), Анна Ткаченко (1 + 1 Media), Федір Гречанінов (StarLightMedia). Модерували дискусію Максим Лазебник (ВРК) і Юлія Трибушна (StarLight Digital).

27766113911_8d5ab42792_o