«Вікна-новини» покажуть спецпроект про столітню боротьбу України за свою державність 16 Квітня 2018

З 16 по 20 квітня у випусках програми «Вікна-новини» на СТБ вийде спецпроект «Сто років потому» журналіста Леоніда Канфера, який раніше працював в Росії, а з початком гібридної війни переїхав жити в Україну. Його цикл сюжетів присвячений столітній боротьбі нашої країни за свою державність з проекцією на сьогоднішній день. Телеглядачі дізнаються про нащадків Жовтневої революції, легендарні діди яких опинилися по різні боки барикад в період Російської революції. У циклі сюжетів стане відомо — чи знайдуть спільну мову їхні онуки.

вікна

«У центрі нашої історії — двоє українців, які визначили обличчя російської революції 1917 року. Один з них — штурмував Зимовий палац, заарештовував тимчасовий уряд. Потім він же очолив перший хрестовий похід Радянської Росії проти України в 1918 році. Сто років назад. А другий — був одним з найвидніших міністрів за часів уряду, яке заарештовував перший українець. Ми знайшли онуків одного і другого — Антона Антонова-Овсієнка та Михайла Терещенка. У кожного з них своя боротьба. Вони написали про своїх легендарних дідусів книги. Один живе в Москві і бореться з путінським режимом, а другий, будучи народженим у Франції, кинув французьке громадянство, переїхав в Україну і став главою свого рідного міста. Він бореться з корупцією тут. Питання нашого спецпроекту — переможуть їх або переможуть вони, чи зустрінуться вони і яке у них ставлення до рідних дідусів, які взяли активну участь в Російській революції», — розповідає автор спецпроекту Леонід Канфер.

Рівно чотири роки тому прогриміли перші постріли на сході України, які знаменували початок гібридної війни. За останнє сторіччя Україна вже втретє захищає свої кордони від Росії. Перша війна почалася практично відразу після Жовтневого перевороту, а друга — відбулася в рамках Другої світової війни з початком окупації західноукраїнських земель і тривала аж до початку 50-х років.
В архіві СБУ можна знайти тисячі справ репресованих за радянських часів і подивитися будь-який з них, адже архіви відкриті. Але злочини Радянської влади в Україні тільки цим не вичерпуються. Тут немає десятків тисяч жертв «Червоного терору» — офіцерів, духовенства, студентів та інтелігенції. Їх розстрілювали без суду і слідства. Також там годі й шукати досьє на мільйони замучених голодом, адже цих людей ніхто не рахував.

Десятки мільйонів загиблих — така ціна, яку заплатила Україна за невикористаний в 1917 році шанс на незалежність. На її територію претендували одночасно і більшовики, і німці, і поляки, та й самі українці не могли вирішити для себе, чого вони хочуть — соціалізм, монархію, капіталізм, залишатися в імперії або будувати свою країну. Все це робилося тільки для того, щоб утримати контроль над Україною, щоб залякати суспільство, встановити такий режим, де були б неможливі протести.

Багато відповідей залишилися в 1917 році. Про що мовчать архіви СБУ, але знають нащадки двох знакових українців, що визначили обличчя російської смути — дивіться у спецпроекті «Сто років потому» з 16 по 20 квітня в випусках програми «Вікна-новини» о 17:30 і 22.00 на СТБ.